Cupa Davis

Invinsi la dublu. Belarus conduce Romania, scor 2-1

Sursă foto: facebook.com/FRTenis

Horia Tecau si Marius Copil au pierdut, sambata, intalnirea de dublu contra bielorusilor Max Mirnyi si Yaroslav Shyla, scor 6-7 (3), 4-6, 7-6 (5), 6-4. In aceste conditii, Belarus conduce Romania cu 2-1 dupa primele doua zile de intrecere si echipa noastra este obligata sa castige duminica ambele meciuri de simplu programate.

FINAL Mirnyi/Shyla - Tecau/Copil 7-6 (3), 6-4, 6-7 (5), 6-4

SET 3, 6-7 Tecau si Copil revin in acest meci prin castigarea la mare lupta a setului trei. Un set fara niciun break.

SET 2, 6-4 Un singur break obtinut de gazde in chiar ultimul game a facut diferenta.

SET 1, 7-6 Echipa Belarusului se impune cu 7-3 in tie-break dupa un prim set in care am avut cate un break de fiecare parte in debut.

SET 1, 6-6 Cele doua echipe merg cap la cap si avem tie-break pentru a se decide soarta primului set.

SET 1, 1-2 Preluam conducerea pe tabela dupa un game la zero pe serviciul lui Copil.

SET 1, 1-1 Retur agresiv din partea lui Horia si ne luam break-ul inapoi. Un inceput intens de meci.

SET 1, 1-0 Gazdele incep cu break dupa un voleu ratat de Horia la 15-40.

12:00 A inceput meciul cu Tecau la serviciu.

Belarus arunca in lupta o echipa formata din experimentatul Max Mirnyi si tanarul Yaroslav Shyla, in timp ce Andrei Pavel a optat in absenta lui Florin Mergea pentru un dublu de conjunctura cu Marius Copil alaturi de Horia Tecau.

Dupa prima zi Belarus si Romania se afla la egalitate, scor 1-1.

Adrian Ungur a adus primul punct cu o victorie in patru seturi la Ilya Ivashka, dupa care Marius Copil a pierdut fara drept confruntarea cu Egor Gerasimov.