Cupa Davis

Cupa Davis Austria - Romania 2-0. Dominic Thiem il invinge pe Bogdan Borza

Sursă foto: twitter.com

Dominic Thiem, liderul echipei Austriei si jucator de top 10 mondial, l-a intalnit in a doua partida de simplu programata vineri pe Bogdan Borza, un tenismen clasat in afara topului 700 mondial. Austria si Romania se dueleaza pe zgura, la Wals, pentru ramanerea in Grupa I a Zonei Euro-Africane.

Borza a inceput meciul la serviciu si a condus in doua randuri, avand o prima minge de break in game-ul patru.

De la 2-1 in primul set pentru jucatorul nostru a urmat o serie de noua game-uri la rand obtinute de Thiem.

Seria a fost intrerupta de Borza, locul 707 mondial in aceasta saptamana, abia la 4-0 pentru austriac in setul al doilea.

De la 2-5 Borza a revenit la 4-5 cu un break la zero si a ratat sansa de a trimite setul al treilea in prelungiri.

La fel ca si in cazul primului meci de simplu, experienta superioara a lui Thiem a inclinat decisiv balanta.

Speranta Romaniei de a ramane in meciul cu Austria se leaga de confruntarea de dublu programata sambata si in care vom miza pe Horia Tecau, recent campion la US Open, alaturi de tanarul Nicolae Frunza.

FINAL Thiem - Borza 6-2, 6-2, 6-4 Click aici pentru live stream legal

16:30 (6-4) Minge de break ratata de Borza in acest game de final. Ar fi venit la 5-5 si suspansul s-ar fi mentinut. Thiem a salvat insa si a inchis partida la serviciu.

16:24 (5-4) Borza salveaza prima minge de meci a lui Thiem si se apropie la un singur game pe tabela.

16:20 (5-3) Break la zero reusit de Borza chiar cand Thiem servea pentru castigarea meciului.

15:49 (6-2) Thiem inchide setul al doilea dupa alte 38 de minute cu un smash castigator din apropierea fileului.

15:39 (4-1) Borza intrerupe seria lui Thiem dupa ce a salvat mai multe mingi de break.

15:34 (4-0) Al noualea game la rand reusit de Thiem, care n-a mai pierdut niciun joc de la 2-1 si mingi de break pentru Borza in primul set.

15:13 (6-2) Experienta net superioara a facut in cele din urma diferenta in favoarea lui Thiem, in pofida unui inceput promitator din partea lui Borza.

15:01 (4-2) Thiem consolideaza break-ul cu un game la zero.

14:57 (3-2) Doua erori nefortate si o minge lovita cu rama de Borza ii aduc break-ul lui Thiem.

14:55 (2-2) Borza rateaza prima minge de break a acestui meci.

14:49 (1-2) Jucatorul nostru se mentine la conducere dupa un game mai greu la serviciu. Thiem pare ca nu si-a gasit inca reperele in acest meci.

14:40 (0-1) Borza castiga primul game in care a servit.

14:35 Incepe meciul cu Borza la serviciu. Jucatorul nostru este un stangaci promitator in varsta de 20 ani.

In primul meci al confruntarii, Gerald Melzer a trecut de Dragos Dima in patru seturi, cu 6-1, 6-1, 3-6, 6-1.