Cupa Davis

Cupa Davis: Marius Copil aduce primul punct cu Slovacia

Aflat in premiera in calitatea de lider al echipei de Cupa Davis a Romaniei, Marius Copil a obtinut, vineri, primul punct pentru formatia noastra in confruntarea cu Slovacia din meciul care ne poate duce in barajul pentru Grupa Mondiala.

Copil s-a impus cu 7-6 (4), 6-7 (6), 6-4, 7-6 (10) la capatul unui meci de aproape patru ore.

In setul al patrulea Copil a revenit de la 2-5 la game-uri si a salvat o minge de set din partea slovacului Norbert Gombos.

De asemenea, Copil a revenit in tiebreak-ul primului set de la 4-1 in favoarea adversarului sau clasat pe locul 126 mondial.

Marius Copil ocupa locul 180 in clasamentul ATP si cu acest succes a ajuns la cota 8 victorii in 11 meciuri de simplu pentru Romania in Cupa Davis.

In meciul al doilea de simplu programat vineri pe teren va intra Adrian Ungur contra liderului Slovaciei, Martin Klizan, jucator clasat intre primii 40 ai lumii.