Cupa Davis

Cupa Davis: Adrian Ungur castiga dupa o revenire de la 0-2 la seturi

Romania are 2-0 dupa prima zi a intalnirii cu Slovenia din primul tur al Grupei I din Zona Euro-Africana si aceasta dupa ce Adrian Ungur a dublat punctul adus de Marius Copil cu o revenire fabuloasa de la 0-2 la seturi.

Ungur s-a impus in fata lui Grega Zemlja la capatul unui meci de peste trei ore, cu 4-6, 4-6, 6-3, 7-6 (7-3), 6-4.

Cate un break a facut diferenta in primele doua seturi, dar incepand cu setul al treilea Ungur a intors meciul in favoarea sa.

Momentul de cotitura a avut loc in setul al patrulea, cand Ungur si-a dominat autoritar adversarul si a castigat tiebreak-ul pentru a trimite partida in decisiv.

Cu un break in fata Ungur a condus 3-0 si 4-1, insa Zemlja a recuperat diferenta, egaland scorul la patru. Ungur si-a pastrat calmul, a revenit la conducere dupa un game solid de serviciu si apoi a fortat castigand cu break.

Game cu Game

SET 5, 6-4 Ungur are minge de break, set si meci dupa un rever castigator. Meciul se incheie dupa un schimb lung cu o minge trimisa de sloven in fileu.

SET 5 4-3 De aceasta data fileul este de partea lui Zemlja. Acesta recupereaza break-ul cedat in debutul decisivului. Ungur a condus cu 3-0 si 4-1 in acest set.

SET 5, 2-0 Break Ungur! Totul a porni de la retur, dupa care Ungur a asteptat greseala adversarului si aceasta nu a intarziat sa apara.

SET 4, 7-6 Avem decisiv dupa ce Ungur l-a inghesuit bine pe Zemlja in tie-break. Slovenul termina setul in genunchi si avem o sansa uriasa de a incheia ziua cu 2-0 la general.

SET 4, 6-6 Ungur impinge acest set in tie-break. Se poate intampla orice la acest scor.

SET 4, 5-5 Minge de meci salvata de Ungur pe propriul serviciu si acesta ramane in meci.

SET 4, 4-4 Game urias castigat de Ungur pe propriul serviciu. Acesta s-a vazut egalat dupa ce a avut 40-0, a comis o dubla si in cele din urma a rezolvat situatia cu un as.

SET 3, 6-3 Ungur ramane in meci prin castigarea setului al treilea.

SET 3, 4-2 Greseste slovenul cu dreapta si Ungur pune mana pe un break vital pentru soarta partidei.

SET 2, 4-6 Zemlja castiga si setul al doilea cu avantajul unui singur break, iar Ungur are nevoie de cel mai bun tenisul al sau pentru a intoarce soarta acestui meci.

SET 2, 2-3 Break reusit de Zemlja, iar slovenul are la acest scor prima sansa la castigarea setului secund.

SET 2, 1-1 Doua mingi de break ratate de Ungur intr-un game lung pe serviciul lui Zemlja.

SET 1, 4-6 Un prim set fara eroare din partea slovenului Zemlja. Foarte bun la serviciu si cu o mana sigura, slovenul inchide cu un smash.

SET 1, 3-5 Minge de re-break ratata de putin de Ungur. Slovenul isi face serviciul si se distanteaza la doua lungimi.

SET 1, 3-4 O rama prinsa de Ungur la 15-40 rupe echilibrul in acest prim set. Break reusit de sloven.

SET 1, 3-3 Slovenul serveste si el foarte bine. Al doilea game la zero obtinut de Zemlja.

SET 1, 1-0 Ungur incepe furtunos cu doi asi in acest prim game.

17:00 Incepe meciul cu Ungur la serviciu.