Cirstea, victorie mare la Doha

Sorana Cirstea continua parcursul bun de la Doha, turneu din categoria WTA Premier 5, cu premii totale in valoare de 3.1 milioane de euro.

Cirstea a invins-o, miercuri, in turul al doilea pe belgianca Elise Mertens, cu 7-5, 6-4, dupa un meci de o ora si 40 de minute.

Mertens, semifinalista la Australian Open in acest an si castigatoare la Hobart, a condus cu 2-0 in debut, dar Cirstea a intors rezultatul cu patru game-uri la rand.

S-a intrat in zona de echilibru si Cirstea a fortat break-ul la 6-5 pentru ea, nu inainte de a fi salvat anterior doua sanse de break la 4-4.

Cirstea a condus cu 3-1 in setul al doilea, Mertens a egalat la trei scor la care jucatoarea noastra a salvat iarasi doua mingi de break.

In cele din urma Cirstea s-a desprins in invingatoare dovedind ca este mai puternica mental pentru a depasi momentele cheie ale partidei.

Pe Cirstea o asteapta un duel fabulos in optimi contra Garbinei Muguruza din Spania.