Calificare pentru Simona Halep in optimi la Toronto. Greul de acum incepe

Jucatoarea Simona Halep s-a calificat, miercuri, intre cele mai valoroase 16 jucatoare la turneul de la Toronto, competitie de categorie WTA 1000.

Desemnata cap de serie numarul 15, Simona Halep a invins-o pentru a patra oara in cariera pe chinezoaica Shuai Zhang, cu 6-4, 6-2.

Primul set a fost mai echilibrat si s-a incheiat dupa 42 de minute gratie unui break diferenta.

Halep a inceput mai bine si a condus cu 3-0 la adapostul a doua break-uri. Un avantaj pe care Zhang a reusit sa-l anuleze si sa egaleze scorul dupa opt game-uri.

In game-ul noua Halep a castigat din nou pe serviciul advers si a incheiat apoi socotelile cu primul set fara sa-i mai lase adversarei vreo sansa.

Nu mai putin de 27 de erori nefortate a comis Zhang in primul set. O cifra mare pentru a emite pretentii la acest nivel.

Setul secund a fost unul la discretia Simonei, care a transat disputa in 29 de minute.

Halep si-a pierdut la randul sau de doua ori serviciul, dar per total a dominat intalnirea trecandu-si in cont patru asi.

Doar 21 de erori nefortate pentru Halep si trei duble greseli in acest meci.

Mai departe, in optimi, Halep o va intalni pe invingatoarea dintre Jil Teichmann si Anett Kontaveit.