Buzarnescu in sferturi la Bucuresti. O asteapta pe Halep la urmatorul meci

Sursă foto: facebook.com/brdbucharestopen

Jucatoarea Mihaela Buzarnescu s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Bucuresti.

Cap de serie numarul 2, Buzarnescu a eliminat-o dupa un meci de doua seturi pe slovenia Tamara Zidansek, numarul 93 mondial, cu 6-3, 7-5, dupa o ora si 50 de minute.

Buzarnescu o va intalni pe chinezoaica Yafan Wang, locul 84 mondial, jucatoare care a beneficiat de abandonul frantuzoaicei Pauline Parmentier, favorita 7, la scorul de 7-6 (0), 3-0.

La final Buzarnescu a declarat ca o asteapta la urmatorul meci pe Simona Halep, lidera mondiala care a asistat la meciul Irinei Begu din primul tur cu Ons Jabeur.

Intr-o alta partida din turul al doilea, Irina Bar a fost invinsa de Polona Hercoq din Slovenia, a 8-a favorita, cu 7-5, 6-2.

Bara ajunsese pe tabloul principal in urma calificarilor.