Buzarnescu ajunge in sferturi la Nottingham

Sursă foto: twitter.com/_tennisjournal

Mihaela Buzarnescu a obtinut a doua victorie in turneul de la Nottingham, disputat pe iarba si dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Cotata cu sansa a 5-a la castigarea turneului britanic pregatitor pentru Wimbledon, Buzarnescu a invins-o pe Irina Falconi din SUA, cu 6-3, 5-7, 6-3, dupa un meci de doua ore si sase minute.

In setul decisiv Buzarnescu a condus cu 5-0, dar nu a scapat de emotii, Falconi reusind o serie de trei jocuri la rand, cu break recuperat.

Trei mingi de meci a ratat reprezentanta Romaniei inainte de a inchide meciul si a obtine calificarea in sferturile de finala.

Buzarnescu o va intalni pentru un loc in careul de asi pe invingatoarea dintre Naomi Osaka, a 18-a jucatoare a lumii, si Denisa Allertova din Cehia.