Belinda Bencic, urmatoarea adversara pentru Simona Halep la Madrid

Elvetianca Belinda Bencic a furnizat surpriza, joi, prin eliminarea liderei mondiale Naomi Osaka in sferturile turneului de la Madrid.

Bencic a revenit de la set pierdut si a castigat in fata lui Osaka, scor 3-6, 6-2, 7-5, dupa un meci de doua ore si 11 minute.

De la 3-3 in primul set Osaka a sprintat spre castigarea primului set cu o serie de trei jocuri la rand.

Bencic a jucat mai agresiv in setul al doilea si nu i-a lasat prea multe sanse lui Osaka, castigand de trei ori pe serviciul japonezei pentru un scurt 6-2.

S-a ajuns in setul decisiv, unul extrem de disputat si care s-a ridicat la nivelul asteptarilor publicului adunat pe Arena Aratxa Sanchez.

Meciul Simona Halep - Belinda Bencic se joaca vineri nu inainte de 15:30!

Osaka a condus cu 5-3 si parea ca s-a desprins in castigatoare, dar Bencic a luptat pana la capat si a crezut in tenisul sau. Patru jocuri la rand a obtinut elvetianca pentru calificarea in semifinale.

Acolo unde o va intalni pentru a patra oara in cariera pe Simona Halep.

Bencic o conduce pe Halep, cu 2-1, la general, ultima oara impunandu-se in fata jucatoarei din tara noastra anul acesta in sferturile de la Dubai.