Begu si Copil, eliminati in primul tur la US Open

Sursă foto: twitter.com

Irina Begu si Marius Copil au parasit competitia din acest an de la US Open inca din primul tur fara sa fi castigat macar un set.

Desi pornea cu prima sansa in fata ucrainencei Kateryna Kozlova, jucatoare de pe locul 118 mondial, Begu a cedat in doua seturi, scor 2-6, 6-7.

Aceasta dupa ce salvase doua mingi de meci la scorul de 5-3 in setul secund, iar apoi in tiebreak-ul care a urmat a irosit nu mai putin de patru sanse de a trimite meciul in decisiv.

Begu a condus cu 6-3 in tie-break si 7-6, inainte de a ceda meciul la capatul unui set secund de o ora si 18 minute.

Copil, singurul reprezentant al Romaniei pe tabloul masculin de simplu, n-a emis prea multe pretentii in fata favoritului numarul 8, Jo-Wilfried Tsonga, in fata caruia s-a inclinat in minimum de seturi, cu 3-6, 3-6, 4-6.