Australian Open

Tsitsipas revine de la 0-2 la seturi si-l invinge pe Nadal

Victorie mare obtinuta de grecul Stefanos Tsitsipas in ultimul sfert de finala la Australian Open.

Condus cu 2-0 la seturi de Rafael Nadal, jucator aflat in cautarea titlului de Mare Slem cu numarul 21 din carirea, Stefanos Tsitsipas a revenit incredibil si a castigat meciul in cinci seturi, cu 3-6, 2-6, 7-6 (7-4), 6-4, 7-5.

In varsta de 22 ani, Tsitsipas il va intalni in semifinale pe rusul Daniil Medvedev, invingator in trei seturi in fata conationalului Andrey Rublev, scor 7-5, 6-3, 6-2.

Meciul dintre Tsitsipas si Nadal s-a intins pe durata a patru ore si opt minute.

“N-am cuvinte, nu pot descrie ceea ce tocmai s-a intamplat pe teren”, a declarat grecul la interviul acordat imediat dupa finalul meciului.

“Tenisul meu a vorbit pentru mine. Este un sentiment incredibil sa poti lupta la un asemenea nivel si sa dai totul pe teren.

“Am inceput foarte nervos, nu pot minti. Nu stiu ce s-a intamplat dupa al treilea set. Am zburat pe teren ca o pasare”, a mai spus Tsitsipas.

Grecul va disputa a doua semifinala din cariera la Australian Open si a treia per total intr-un turneu de Mare Slem.

Acesta a mai fost prezent in penultimul act de la Australian Open in 2019 si la Roland Garros in 2020.