Australian Open

Tiebreak dramatic. Rublev a pus rachetele rusești pe Rune

Rusul Andrei Rublev s-a calificat luni în sferturile de finală ale Australian Open, la capătul unui meci dramatic contra adolescentului danez Holger Rune.

În setul decisiv, Rune a condus la tibreak cu 5-0 și 7-3. De acolo, Rublev a jucat aproape perfect și a trecut la conducere cu 9-7, timp în care a servit cu peste 200km/h și a trimis și o minge, la milimetru, pe linie.

Ultimul schimb al meciului a fost unul dramatic. Era 10-9 pentru Rublev, care a returnat în banda fileului, iar mingea a sărit cu ultima suflare în terenul lui Rune, fiind ultima a partidei și marcând victoria rusului.

Rublev va juca în „sferturi” cu Djokovic, care nu da doi bani pe el. Sârbul a fost întrebat ce părere are despre confruntarea lui Rublev și a spus: „Da, îl știu pe Rublev. Sper să fie la fel ca astăzi, cu De Minaur”. Djokovic tocmai îl învinsese în trei seturi pe australian, ceea ce este evident își dorește și mai departe.

Iată imaginile cu tiebreakul dramatic dintre Rublev și Rune.