Australian Open

Sorana Cirstea in turul 2 la Australian Open

Sursă foto: Twitter.com/WTA

Jucatoarea Sorana Cirstea s-a calificat, luni, in turul secund la Australian Open, turneul de Mare Slem gazduit de Melbourne.

Sorana Cirstea a eliminat-o pe cehoaica Barbora Strycova, cu 6-2, 7-6 (5), dupa un meci de o ora si 44 de minute.

Primul set nu a avut practic istoric, doua break-uri inclinand balanta in favoarea Soranei.

Strycova a rupt prima echilibrul in setul al doilea (3-2), dupa care Cirstea a replicat cu trei game-uri la rand.

Jucatoarea din tara noastra a servit pentru meci la 5-3, dar si-a pierdut serviciul si Strycova egala in cele din urma scorul (5-5).

S-a ajuns la tie-break, unde Cirstea a avut 4-1 si 5-3 inainte sa se faca din nou egalitate, 5-5.

Strycova si-a pierdut serviciul la 5-5, astfel ca Sorana a incheiat meciul evitand decisivul.

In turul 2 Sorana Cirstea o intalneste pe americanca de 15 ani Coco Gauff, jucatoare care a eliminat-o in doua seturi pe veterana Venus Williams.

Cirstea si Gauff (67 WTA) nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.