Australian Open

Sorana Cirstea ajunge in turul 3 la Australian Open. Irina Begu, eliminata!

Jucatoarea Sorana Cirstea s-a calificat, joi, in turul 3 la Australian Open dupa o victorie in doua seturi asupra Karolinei Kucova.

Sorana Cirstea, locul 38 WTA, a transat disputa, cu 6-2, 6-4, dupa un meci de o ora si 15 minute.

In turul urmator pentru calificarea in optimile de finala Cirstea o va intalni pe Anastasia Pavlyuchenkova din Rusia, locul 11 mondial si cap de serie 10.

Cirstea si Pavlyuchenkova s-au mai intalnit pana acum de sase ori, scorul fiind egal (3-3).

Ultima intalnire a avut loc in 2018, cand rusoaica s-a impus in trei seturi pe iarba de la Eastbourne.

Sorana Cirstea este la o victorie distanta de egalarea celei mai bune performante din cariera la Australian Open, optimi de finala, unde a ajuns in 2017.

Intr-o alta partida din turul 2, Irina Begu a fost invinsa de belgianca Elise Mertens, cu 3-6, 2-6, dupa o ora si un sfert.

Begu ramane cu 97.210 euro premiu si 70 de puncte in clasamentul WTA.

Pe de alta parte, Cirstea ajunge la 140.000 de euro si 130 de puncte.