Australian Open

Simona Halep si-a aflat adversara din optimile Australian Open. E una de cosmar: "Ultima oara m-a zdrobit"

Duel de foc pentru Simona Halep pentru un loc in sferturile de finala la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

A doua favorita la castigarea turneului o va infrunta pe poloneza Iga Swiatek.

O jucatoare in fata careia Simona Halep are de luat o revansa dupa infrangerea aspra suferita in octombrie 2020 la Roland Garros.

Swiatek a invins-o pe Halep cu un categoric 6-1, 6-2 in optimile de la Roland Garros, turneu pe care poloneza avea sa-l castige in premiera.

E o mare provocare, pentru ca m-a zdrobit la Roland Garros. Va trebui sa joc mai bine. Sunt increzatoare si vom vedea”, a spus Simona Halep la interviul acordat pe teren dupa victoria cu Veronika Kudermetova.

Cele doua s-au mai intalnit in 2019 la acelasi turneu si in aceeasi faza a competitie.

Halep se impusese atunci cu 6-1, 6-0.

Asadar, infruntarea de la Australian Open va fi a treia si prima pe suprafata rapida.

Ajunsa pe locul 17 mondial, Iga Swiatek n-a cedat niciun set la editia din acest an a Australian Open.

Poloneza si-a egalat cea mai buna performanta la Antipozi, unde a atins faza optimilor si in 2020.

Arantxa Rus, Camila Giorgi si Fiona Ferro au fost jucatoarele eliminate de Swiatek pana acum.

Pe Ferro a invins-o cu 6-4, 6-3 dupa cel mai disputat meci in care a fost implicata Swiatek.