Australian Open

Simona Halep in optimi la Australian Open

Victorie fara loc de interpretare pentru Simona Halep in fata rusoaicei Veronika Kudermetova, vineri, la prima lor infruntare in circuitul WTA.

Simona Halep s-a impus cu un categoric 6-1, 6-3, dupa un meci care s-a intins pe durata a 78 de minute.

Dupa un prim game adjudecat de rusoaica, Halep a obtinut sase jocuri la rand pentru un prim set adjudecat autoritar.

Kudermetova a pus mai multe probleme in setul al doilea, pe care l-a inceput cu break.

Halep a condus cu 2-1, pentru a se vedea din nou condusa (2-3) dupa cedarea unui nou game pe propriul serviciu.

Pusa tot timpul sub presine, rusoaica n-a avut puterea sa se desprinda si Halep a inchis meciul dupa o serie de patru game-uri la rand.

Simona Halep va juca in optimile de finala cu invingatoarea dintre Iga Swiatek (Polonia) si Fiona Ferro (Franta), meci programat vineri de la ora 12:05.