Australian Open

Sapte mingi de meci salvate de Federer pentru o calificare nesperata

Un alt meci epic facut de Roger Federer la Australian Open, unde elvetianul a obtinut in extremis un loc in careul de asi.

De sase ori campion la Antipozi, Roger Federer a fost testat puternic de americanul Tennys Sandgren, locul 100 mondial.

Federer a obtinut victoria dupa ce a revenit de la 1-2 la seturi si a salvat nu mai putin de sapte mingi de meci, impunandu-se in final cu 6-3, 3-6, 3-6, 7-6 (10-8), 6-3, dupa 3 ore si 28 de minute.

Sandgren l-a torturat pe Federer cu 27 de asi, spre deosebire de cei doar cinci reusiti de elvetian.

De asemenea, la puncte castigatoare americanul a avut un numar aproape dublu fata de Federer (73-44).

Sandgren a gresit mai putin decat Federer neprovocat (53-56), iar la total tenisul isi arata uneori paradoxul: Sandgren a reusit cu un punct mai mult fata de adversar (161-160).

Condus cu 3-0 in setul al treilea, la 1-1 la general, Federer a solicitat interventia medicului si in acel moment parea ”mort si ingropat”, pentru a folosi o astfel de expresie metaforica.

Elvetianul a gasitinsa resurse pentru a reveni si a facut-o in final.

”Cred in miracole”, a spus Federer la final in dialog cu Jim Courier.

”Uneori ai nevoie si de noroc, iar eu am avut incredibil de mult noroc astazi. Pe masura ce meciul avansa am inceput sa ma simt mai bine si presiunea a disparut. Nu merit aceasta victorie, dar ma aflu aici si sunt foarte fericit pentru asta”, a completat campionul elvetian.