Australian Open

Sabalenka va juca prima finala majora din cariera. Are 20 de victorii in 2023 si n-a pierdut niciun set!

Aryna Sabalenka din Belarus a completat tabloul finalei feminine de la Australian Open.

Intrata in competitie ca favorita numarul 5, Sabalenka a invins-o in semifinale pe Magda Linette din Polonia, cu 7-6 (2), 6-2.

Linette a rezistat doar in primul set la prima ei aparitie intr-o semifinala de Grand Slam.

Poloneza de 30 de ani a inceput meciul cu break si a condus cu 2-0 pana cand Sabalenka si-a reglat tirul.

Bielorusa a pus trei game-uri la rand pe tabela in dreptul ei si a preluat controlul partidei. S-a intrat apoi intr-o zona de echilibru fara nicio minge de break pana la 6-6.

Totul s-a decis in tie-break unde Sabalenka a pus tunurile pe Linette si nu i-a lasat nicio sansa.

Linette a deschis cu serviciul setul secund, dar urmatoarele cinci game-uri au revenit Arynei Sabalenka, doua dintre acestea fiind break-uri.

La 5-2, Sabalenka a ratat trei mingi de meci pe serviciul advers, toate ratate, insa in game-ul urmatora pus capat intalnirii la a patra sansa.

Sabalenka are 20 de victorii consecutive in 2023 si n-a pierdut in acest an nici macar un set!

Sabalenka o va intalni in finala pe Elena Rybakina, cea care a trecut in prima semifinala de Victoria Azarenka.

Scorul intalnirilor directe este 3-0 in favoarea jucatoarei din Belarus.

Ultima oara cele doua s-au intalnit in optimi la Wimbledon, in 2021.

Toate cele trei dispute de pana acum au avut nevoie de set decisiv.

Pentru Sabalenka va fi prima aparitie intr-o finala de Grand Slam la cei 24 de ani ai sai.

Rybakina are un titlu major cucerit in 2022 la Wimbledon.

Finala feminina de la Australian Open va avea loc, sambata, de la ora 10:30 a Romaniei.