Australian Open

Record egalat de Halep la Australian Open

Sursă foto: twitter.com/rolandgarros

Meciul dintre Simona Halep si Lauren Davis, o partida maraton de 3 ore si 45 de minute, a intrat in istoria turneului de Mare Slem de la Antipozi.

Partida din turul al 3-lea, castigata in cele din urma de Halep dupa un set decisiv urias prin intinderea lui temporala, a dus la egalarea recordului de game-uri jucate intr-un meci feminin la Australian Open.

Halep si Davis au jucat nu mai putin de 48 de game-uri dupa un 4-6, 6-4, 15-13 care va ramane in cartile de statistica ale tenisului mondial.

Recordul egalat data din 1996, mai precis de la sfertul de finala jucat de Rubin cu Sanchez Vicario si castigat cu 6-4, 2-6, 16-14.

De asemenea, meciul dintre Halep si Davis a devenit al treilea cel mai lung din istoria Australian Open. Recordul apartine disputei dintre Francesca Schiavone si Svetlana Kuznetsova din 2011 (optimi) care s-a incheiat dupa 4 ore si 44 de minute si care s-a incheiat cu 6-4, 1-6, 16-14.