Australian Open

Partida complicata pentru Iga Swiatek in primul tur | Emma Raducanu isi egaleaza cel mai bun rezultat la AO

Iga Swiatek s-a calificat, luni, in turul secund la Australian Open, dupa o victorie in doua seturi asupra Juliei Niemeier.

Swiatek a transat disputa, cu 6-4, 7-5, dupa ce se in setul secund a revenit de la 2-4 si 3-5.

Un singur break a facut diferenta in primul set, reusit de Swiatek in chiar ultimul game.

In turul secund, Swiatek o va intalni pe Camila Osorio, o jucatoare clasata pe locul 82 in lume si care in runda inaugurala a eliminat-pe Panna Udvardy din Ungaria, cu 6-4, 6-1.

Intr-o alta partida din primul tur, Emma Raducanu a trecut de Tamara Korpatsch, cu 6-3, 6-2.

Sportiva britanica o va intalni in runda urmatoare pe Coco Gauff, o colega din tanara generatie.

"O cunosc destul de bine. In afara terenului este o persoana de treaba si prietenoasa, foarte cu picioarele pe pamant", a declarat Raducanu (75 WTA) despre Gauff, a 7-a jucatoarea a momentului.

Ajunsa la 20 de ani, Emma Raducanu n-a reusit pana acum sa confirme dupa castigarea US Open in 2021.

Raducanu a mai fost in turul doi la Australian Open si in 2022.

Intr-un duel tare programat in prima runda, Victoria Azarenka a invins-o pe Sofia Kenin, cu 6-4, 7-6 (3), dupa un meci de peste doua ore.

Bianca Andreescu a eliminat-o pe Marie Bouzkova din Cehia, a 25-a favorita, cu 6-2, 6-4.

Ajunsa pe locul 42 mondial, Andreescu isi egaleaza cel mai bun rezultat din cariera la Antipozi si in turul secund porneste cu prima sansa in duelul contra ibericei Cristina Bucsa, jucatoare venita din calificari.