Australian Open

Mihaela Buzarnescu pierde dupa ce a servit pentru meci cu Venus Williams

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Favorita numarul 25 la Australian Open, Mihaela Buzarnescu a fost eliminata de Venus Williams inca din primul tur, dupa ce a avut un set avantaj si 5-3 in setul al doilea.

In cele din urma Venus Williams s-a impus, cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, iar Buzarnescu ramane cu regretul ca a avut partida in mana la un moment dat.

Venus Williams a rupt prima echilibrul in setul inaugural, distantandu-se la 5-3 dupa un break la zero. Buzarnescu a raspuns cu un game la zero pe serviciul advers si astfel se intra in prelungiri.

In setul al doilea Buzarnescu a condus in doua randuri cu break in fata, la 2-0 si mai ales la 5-3, jucatoarea din Romania servind pentru castigarea meciului la 5-4.

Teama de victorie a facut sa-i tremure mana jucatoarei din tara noastra, care si-a pierdut la zero serviciul, astfel ca Venus egala la cinci scorul.

Micile erori nefortate din tie-break au cantarit decisiv si astfel s-a ajuns in setul hotarator, unde Buzarnescu a cedat complet initiativa fiind depasita la pas.

Un meci de 2 ore si 40 de minute, unul dintre cele mai disputate de pana acum la editia din acest an a Australian Open.