Australian Open

Sorana Cirstea se opreste in optimi la Australian Open. Rateaza egalarea celei mai bune performante din cariera la un Grand Slam

Pentru a doua oara in cariera Sorana Cirstea a evoluat in faza ultimilor 16 jucatoare de la Australian Open. Cirstea (38 WTA) a intalnit-o in premiera pe poloneza Iga Swiatek (favorita 7), campioana de la Roland Garros din 2020. Cirstea a jucat pentru egalarea celui mai bun rezultat al carierei intr-un turneu de Mare Slem, sferturi de finala la Roland Garros 2009.

FINAL Cirstea - Swiatek 7-5, 3-6, 3-6

••• 3-6, Cirstea cedeaza la zero ultimul game de serviciu si rateaza astfel prezenta in sferturi la Australian Open. A fost ultima prezenta romaneasca in competitia de simplu din acest an.

••• 3-4, Break la zero obtinut de Swiatek. Serviciul Soranei pur si simplu s-a prabusit.

••• 3-3, Cirstea raspunde cu rever castigator in daigonala si obtine la randul ei break-ul.

••• 2-3, Primul break al setului decisiv este obtinut de Swiatek. Pare ca si-a pierdut rabdarea si concentrarea Cirstea dupa game-ul anterior.

••• 2-2, Patru mingi de break ratate de Cirstea intr-un game de aproape 10 minute!

••• 2-1, Cirstea ramane in fata dupa un game la zero pe serviciu.

••• 1-1,  Alegere neinspirata pentru Cirstea la 30-30 pe serviciul advers. A jucat o scurta care s-a dovedit a fi de fapt cam lunga si Swiatek a facut pasul in fata atacand decisiv.

• • 3-6, Swiatek profita de a doua sansa de set si trimite meciul in decisiv. Dupa 51 de minute in primu, al doilea set a durat 50 de minute. Cinci puncte la total au facut diferenta.

• • 3-5, Cirstea ramane in set dupa un game agresiv de serviciu. A mizat totul pe ofensiva.

• • 2-5, Swiatek se desprinde in acest set al doilea. Un singur break face diferenta, iar Cirstea e obligata sa-si castige urmatorul game de serviciu.

• • 2-4, Cirstea isi pierde serviciul dupa un game lung. Erori nepermise facute de jucatoarea noastra. Prea multe puncte cedate usor.

• • 2-3, Doua puncte irosite cu usurinta de Cirstea in acest game in care putea obtine mai mult.

• • 2-2, Cirstea isi castiga serviciul si egaleaza scorul de la 0-2.

• • 1-2, Senzational rever in lung de linie gasit de Cirstea la sansa de break. De departe cea mai buna lovitura a Soranei din acest meci.

• • 0-2, Forteaza Cirstea cu reverul si trimite afara. Break reusit de poloneza.

• • 0-1, Rever scapat in afara terenului de Cirstea si poloneza trece in avantaj in debutul setului secund.

Cirstea in fata dupa ce a salvat o minge de set la 4-5!

• 7-5, Sorana Cirstea castiga primul set in 51 de minute dupa un ultim game de serviciu adjudecat la zero. Doar doua puncte diferenta la total in favoarea Soranei. Cifre aproape egale la "winners" si erori nefortate.

• 6-5, Break obtinut de Cirstea si in ce moment! Sorana va servi pentru castigarea primului set.

5-5, Minge de break si set salvata de Cirstea pe propriul serviciu.

• 4-5, Swiatek trece in premiera la conducere profitand de inmultirea erorilor nefortate in jocul Soranei.

4-4, Reverul Soranei zboara afara la 15-40 si Swiatek recupereaza break-ul.

• 4-2, Cirstea se mentine in fata, fara nicio sansa de break oferita adversarei de aceasta data.

• 3-2, Game alb de serviciu reusit de Swiatek.

• 3-1, Trei mingi de break salvate de Cirstea. A revenit de la 0-40 si avut minge de game, anulata de Swiatek cu rever castigator in lungul liniei. In cele din urma Cirstea si-a castigat serviciul profitand de o eroare nefortata a adversarei.

• 2-1 Minge de break ratata de Cirstea cu rever out. Swiatek

• 2-0, Game solid pe propriul serviciu reusit de Cirstea.

• 1-0, Cirstea incepe ofensiv si reuseste break-ul de la prima oportunitate.

9:53 Incepe meciul cu Swiatek la serviciu. Cristea returneaza castigator prima minge!

9:45 Meciul va incepe intr-un sfert de ora pe Margaret Court Arena.

Soran Cirstea a eliminat pana acum doi capi de serie, Petra Kvitova si Anasatasia Pavlyuchenkova. In turul 2 a trecut de Kristina Kucova.

Doar un set a cedat Cirstea pana acum la Australian Open 2022.

Poloneza de 20 de ani a pierdut un singur meci din cele sapte disputate in acest an, semifinala de la Adelaide cu Ashleigh Barty.