Australian Open

Angelique Kerber castiga la Australian Open in fata unei Serena Williams cu frana de mana trasa

Angelique Kerber a castigat sambata finala de la Australian Open, invingand-o pe Serena Williams, 4-6 6-3 4-6. Americanca nu a parut sa intre in meci decat tarziu si nici atunci complet, batandu-se practic singura. Kerber a devenit prima germanca dupa 1999 care castiga un turneu de Mare Slem.

Kerber (28 de ani) a devenit prima germanca dupa Steffi Graf in 1999, la Roland Garros, care a castigat un turneu de Mare Slem. Ea avea pana la acest meci doar o victorie din sase partide contra Serenei.

Williams a pierdut a cincea finala de Mare Slem din cele 26 jucate si a ratat ocazia de a egala recordul de 22 de victorii in turnee de Grand Slam, detinut de Graf.

Serena a comis 43 de greseli nefortate, o multime de mingi simple trimise in fileu sau afara. Greseli neverosimile facute de americanca. De cealalta parte, Kerber s-a marginit sa trimita in teren si sa astepte greselile adversarei, care nu au intarziat sa apara, de la inceput si pana la sfarsit.

In optimi, sferturi si semifinale, Serena avusese in total 52 de greseli nefortate. In trei meciuri ea a comis cu cateva greseli nefortate mai multe decat intr-unul singur, cele 43 adunate din finala cu Kerber!

Chiar si in ultimul game al meciului, in care Kerber a facut un break, Serena a trimis doua mingi afara si una in fileu si i-a intrat doar o data primul serviciu. Americanca a avut frana de mana trasa, nu a aratat loviturile ei puternice si, mai ales, a jucat cu multe greseli simple.

Primul set a fost unul in care Serenei nu i-a iesit nimic. Jucand moale, l-a pierdut cu 6-4, pentru ca apoi sa para ca revine in meci luand setul secund cu 6-3.

Setul al treilea a fost plin de breakuri, iar meciul a fost incheiat cu un break de Kerber, dupa ce Serena Williams revenise de la 5-2 la 5-4.

Nu trebuie uitat ca Angelique Kerber a pornit in turul 1 salvand o minge de meci cu celebra Misaki Doi.

"Este un vis devenit realitate. Am muncit pentru asta toata viata", a spus dupa meci Kerber.

FINAL Serena Williams - Angelique Kerber 4-6 6-2 4-6

12:52 Serena Williams trimite afara o minge, iar Kerber converteste prima minge de meci pe serva Serenei Williams, castigand la Australian Open.

12:44 Presiune uriasa, Williams reuseste breakul, este 4-5. Pare insa cu frana de mana trasa. Jocul americancei nu este la capacitate maxima.

12:41 Williams abia isi face serva si duce scorul la 5-3.

12:34 Serena greseste mingi usoare, Kerber isi face usor serva, este 5-2.

12:33 Break Kerber, un game lung, germanca se duce la 4-2.

12:17 Kerber nu se lasa si face re-break, pentru a egala la 2. Apoi isi face serva si conduce cu 3-2.

12:10 Williams are doua mingi de break, o converteste pe a doua si recupereaza break-ul. 1-2.

12:06 Kerber reuseste primul break din setul 3 si are 2-0.

11:56 Williams castiga setul al doilea cu 6-2 si pare mult mai ancorata in joc.

11:38 Serena reuseste primul sau break din meci, are 3-1, apoi isi castiga si serva, 4-1.

11:28 Williams isi castiga serva, primul game din setul 2.

11:23 Serena Williams pierde primul sau set la Australian Open, Kerber isi face serva la zero. Tribunele o fluiera pe Serena, care face un joc slab.

11:19 4-5, dupa ce americanca isi castiga serva.

11:15 Serena face trei greseli nefortate, la mingi foarte simple, isi pierde serva si adversara sa conduce cu 5-3.

11:11 Serena isi pierde iarasi serva, pentru a doua oara in acest meci, Kerber conduce cu 4-3.

11:07 Serena face break si egaleaza, 3-3, incepe sa apese pe acceleratie.

INFO: Serena nu a pierdut nici un set pana acum, in drumul spre finala.

11:00 Williams incepe sa intre in meci incet-incet si isi ia serva, este 2-3, cu putina dificultate.

10:56 Kerber se duce la 3-1, in continuare Serena e moale.

10:51 Kerber face primul break din meci si conduce cu 2-1. Inceput moale al Serenei, care nu pare intrata in meci si este aparent fara putere.