Australian Open

Asa am trait Rybakina - Sabalenka, finala feminina de la Australian Open

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Am transmis live text in aceasta pagina finala feminina de la Australian Open, meciul Elena Rybakina - Aryna Sabalenka.

FINAL Rybakina - Sabalenka 6-4, 3-6, 4-6

13:14 (4-6) Game fenomenal, cu minge de break ratata de Rybakina si trei sanse de meci irosite de Sabalenka. La minge de break bielorusa a servit cu 192 km/h, apoia profitat de eroarea adversarei pentru a inchide partida. E primul titlu de Mare Slem din cariera pentru Sabalenka la chiar prima aparitie intr-o finala majora.

12:53 (3-4) Break Sabalenka! Din a treia incercare bielorusa rupe echilibrul in decisiv si are prima sansa la victorie.

12:41 (3-2) Prima minge de break din setul decisiv i-a apartinut Arynei Sabalenka, dupa un forehand castigator in lung de linie. Rybakina a anulat cu serviciul si ramane in fata.

12:17 (3-6) Sabalenka inchide setul secund cu serviciu as din al doilea serviciu. 12 asi in meci pentru bielorusa, care trimite finala in decisiv.

12:13 (3-5) Doua mingi de set ratate de Sabalenka pe serviciul advers. Rybakina prelungeste suspansul in acest set secund.

12:03 (2-4) Rybakina rezista intr-un game dificil pentru ea. A salvat trei mingi de break pentru a ramane in set.

11:52 (1-4) Minge de break salvata de Sabalenka intr-un game de peste cinci minute. Bielorusa a inchis cu un as, dupa ce anterior comisese o noua dubla greseala.

11:45 (1-3) Break Sabalenka de la 15-30. Bielorusa preia initiativa si trece in avantaj pentru prima data la doua game-uri diferenta.

11:35 (1-1) Rybakina isi castiga serviciul, dar nu la fel de usor ca in primul set. Sabalenka pune mai multe probleme la retur si o obliga pe adversara la un efort in plus.

11:29 (0-1) Doua mingi de break salvate de Sabalenka in acest game. Serviciul a ajutat-o pe bielorusa sa intoarca de la 15-40.

11-20 (6-4) Rybakina castiga primul set cu game alb pe propriul serviciu. Mai atenta, mai concentrata si mai putin emotionata jucatoarea in varsta de 23 de ani nascuta la Moscova si care reprezinta Kazahstan. Pentru Sabalenka e primul set pierdut in 2023!

11:16 (5-4) A patra dubla comisa de Sabalenka in meci. Rybakina profita de sansele de break si revine la conducere.

11:11 (4-4) Sabalenka recupereaza break-ul. A avut 40-0 pe serviciul advers si a incheiat game-ul cu lovitura de trecere pe rever in lung de linie.

11:04 (4-2) Se mentine diferenta de un break. Doar doua puncte obtinute de Sabalenka pe serviciul advers.

10:55 (2-1) Rybakina obtine primul break din meci, dupa un game in care a revenit de la 0-40. Dubla comisa de Sabalenka la 40 egal.

10:45 A inceput finala, cu Sabalenka la serviciu.

Pentru Rybakina e a doua finala majora, dupa cea castigata la Wimbledon in 2022.

Sabalenka disputa prima ei finala de Mare Slem din cariera.

De trei ori s-au mai intalnit cele doua pana acum. De fiecare data a castigat Sabalenka in trei seturi.

Sabalenka va fi numarul 2 mondial indiferent de rezultatul finalei. Rybakina a ajuns pe 10 dupa un salt de 15 pozitii fata de inceputul turneului si va urca pe 8 in cazul obtinerii titlului.