Australian Open

Asa am trait Novak Djokovic - Rafael Nadal, finala perfecta de la Australian Open

Primii doi jucatori ai lumii, Novak Djokovic si Rafael Nadal, s-au infruntat duminica, in finala de la Australian Open.
Apasati aici pentru live video

Australian Open - FINALA S1 S2 S3 S4 S5
(1) Novak Djokovic (SRB) 6 6 6 - -
(2) Rafael Nadal (SPA) 3 2 3 - -

SET 3, 6-3 Djokovic inchide meciul cu break, dupa ce Nadal a trimis afara. Un joc slab din partea spaniolului, dar Djokovic are tot creditul. A fost jucatorul mai bun.

SET 3, 4-2 Prima minge de break pentru Nadal in acest meci. Mingea acestuia se opreste in fileu si Djokovic scapa de presiune.

SET 3, 3-1 Djokovic inchide game-ul cu un rever castigator in diagonala. Nimic de facut din partea lui Nadal.

SET 3, 2-1 Un nou break in dreptul lui Djokovic.

SET 2, 6-2 Djokovic inchide setul, dupa ce in game-ul anterior a reusit un nou break.

SET 2, 4-2 Break pentru Djokovic.

SET 2, 1-1 Djokovic ramane imbatabil la serviciu. Inca un game alb.

SET 2, 0-1 Nadal conduce in premiera dupa ce-si face la 30 serviciul.

SET 1, 6-3 Djokovic inchide setul pe serviciu, un game in care Nadal a obtinut primul lui punct la primire.

SET 1, 5-3 Nadal raspunde cu primul sau game de serviciu la zero.

SET 1, 5-2 Al patrulea game la rand castigat la zero de Djokovic. Nadal inca asteapta primul punct la primire.

SET 1, 4-1 Djokovic ramane la suta la suta pe propriul serviciu. Al treilea game consecutiv obtinut la zero.

SET 1  3-1 Primul game pentru Nadal, nu inainte ca acesta sa fi salvat o minge de break.

SET 1, 3-0 Inca un game castigat de Djokovic la zero pe propriul serviciu. Un singur punct a pierdut sarbul pana acum in trei game-uri.

SET 1, 2-0 Break la 15 reusit de Djokovic.

10:45 A inceput meciul cu Nole la serviciu. Sarbul nu cedeaza vreun punct.

Pentru cei doi este o reeditare a finalei din 2012, cea mai lunga finala de Grand Slam din istorie, incheiata dupa 5 ore si 53 de minute.

Cat va dura finala din acest an ramane de vazut, cu mentiunea ca la Australian Open a fost introdus din 2019 tiebreak in decisiv la 6-6, primul la zece puncte fiind declarat castigator.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru meciul Djokovic - Nadal

Ambii jucatori au ajuns in finala intr-o forma remarcabila. Nadal n-a cedat niciun set in cele sase meciuri de pana acum si are cifre impresionante.

Spaniolul si-a pierdut doar de doua ori serviciul si a salvat 14 din cele 16 mingi de break. Nadal a castigat 81 la suta din punctele jucate cu primul serviciu, avand o medie de 32.8 puncte castigatoare pe meci.

Cel mai lung meci al lui Nadal in acest an la Australian Open a fost in turul trei contra australianului Alex De Minaur, meci in care Nadal a stat pe teren 2 ore si 22 de minute.

Djokovic a avut doua meciuri in care a cedat cate un set, dar a si beneficiat de abandonul lui Kei Nishikori in sferturi.

Sarbul il conduce pe spaniol, cu 27-25 la general, cei doi avand cea mai mare rivalitate ca numar de partide disputate din Era Open a tenisului.

Ultima oara la Australian Open s-au intalnit in finala din 2012, castigata de Djokovic, cu 7-5 in decisiv.

La Wimbledon in 2018 au avut de asemenea un meci lung, castigat de Nole in cinci acte.

Ultima victorie a lui Nadal in fata lui Djokovic intr-un Grand Slam dateaza de la Roland Garros 2014.