Australian Open

Novak Djokovic, nemilos cu Lucas Pouille in semifinale la Australian Open.

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Al doilea loc in finala de la Australian Open 2019 a fost disputat intre sarbul Novak Djokovic si francezul Lucas Pouille. E un fel de a spune pentru ca in realitate Djokovic nu i-a acordat nicio sansa adversarului sau.

Australian Open - Semifinale S1 S2 S3
Novak Djokovic (SRB) 6 6 6
Lucas Pouille (FRA) 0 2 2

SET 3, 6-2 Dupa o ora si 23 de minute Djokovic se califica in ultimul act de la Australian Open. O semifinala fara istoric in fata unui Lucas Pouille depasit la toate capitolele.

SET 3, 5-2 Djokovic se apropie la un game de calificarea in finala, acolo unde il asteapta Rafael Nadal.

SET 2, 6-2 Inca un break obtinut de Djokovic si acesta se apropie la un set distanta de calificarea in finala.

SET 2, 3-1 Dubla greseala comisa de Pouille la minge de break pentru Djokovic.

SET 2, 1-1 Aplauze in picioare dupa primul game reusit de Pouille in acest meci. Francezul are nevoie de incurajari pentru a-si reveni dupa cele sapte game-uri pierdute la rand.

SET 1, 6-0 Djokovic inchide primul set dupa doar 23 de minute, timp in care liderul mondial a reusit 11 lovituri castigatoare si a comis o singura eroare nefortata. Primul serviciu al lui Pouille n-a trecut de 46 de procente.

SET 1, 5-0 Inca un game la zero reusit de Djokovic la serviciu. Nicio eroare nefortata pana acum in dreptul sarbului.

SET 1, 4-0 Pouille e coplesit deocamdata de miza partidei si nu reuseste sa se adune. Djokovic mai obtine un break, dupa ce francezul avusese minge de game.

SET 1, 3-0 Sarbul se distanteaza pe tabela dupa un game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 2-0 Djokovic reuseste primul break al meciului intr-un game in care Pouille revenise de la 15-40.

10:46 Incepe meciul cu Djokovic la serviciu. Acesta a castigat tragereaa la sorti.

Vedeti aici cotele oferite de FORTUNA la meciul Djokovic - Pouille

Djokovic si Pouille nu s-au mai intalnit niciodata pana acum in circuitul mondial profesionist.

Lider al ierarhiei mondiale indiferent de rezultatele obtinute la Australian Open, Djokovic porneste cu prima sansa la calificarea intr-o noua finala majora.

Pouille, locul 31 ATP la inceputul turneului de la Antipozi, a aratat in aceasta competitie ca este pregatit sa faca pasul spre liga baietilor mari din ATP.

Pana acum francezul avea doua sferturi de finala, in 2016, la Wimbledon si US Open.