Australian Open

Debutul lui Jaqueline Cristian intr-un turneu de Mare Slem. Victorie in doua seturi la Greet Minnen din Belgia

Aflata in premiera pe tabloul principal la un turneu de Mare Slem, Jaqueline Cristian a invins-o pe belgianca Greet Minnen dupa un meci de doua seturi. Cristian a revenit de la 2-4 in primul set si 1-3 in al doilea, cand a salvat trei mingi de break. Urmatoarea adversara pentru Cristian va fi americanca Madison Keys. Aceasta a eliminat-o in primul tur pe Sofia Kenin (favorita 11), campioana de la Australian Open din 2020.

Cristian - Minnen 7-5, 6-4

SET 2, 0-1 (break), 1-1 (break), 1-2 (break), 1-3, 2-3, 3-3 (break), 3-4 (break), 4-4 (break), 5-4, 6-4 (break).

Jaqueline Cristian si-a pierdut serviciul in primul game al setului secund, dar a raspuns imediat cu rebreak pentru 1-1. Seria break-urilor a continuat, Cristian pierzandu-si a doua oara la rand serviciul (1-2), dupa ce revenise de la 15-40. In cele din urma Minnen s-a desprins dupa o eroare nefortata comisa de Jaqueline. Trei sanse de break a salvat Cristian pentru 2-3 pe tabela.

Cristian a egalat (3-3) in urma unui break, revenind de la 1-3 si mingi de 1-4, insa nu a reusit sa faca diferenta cu serviciul. Minnen a revenit in fata cu break (3-4), insa Cristian a raspuns imediat cu rebreak (4-4). La 5-4 au aparut primele mingi de meci pentru Cristian. Prima a fost salvata de belgianca, dar la a doua a trimis in fileu si astfel Jaqueline Cristian a obtinut calificarea in turul secund.

SET 1: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3 (break), 2-4, 3-4, 4-4 (break), 5-5, 6-5, 7-5 (break).

Inceput echilibrat de partida, cu egalitate pana la 2-2. Primul break al meciului a fost obtinut de Minnen (84 WTA) in game-ul cinci. Belgianca s-a distantat apoi la 4-2. Au urmat apoi trei game-uri la rand adjudecate de Cristian (69 WTA), jucatoarea noastra trecand la conducere, scor 5-4. Minnen a egalat (5-5) in urma primului game alb din meci.

Cristian a castigat primul set, cu 7-5, dupa 53 de minute in urma unui break. La 15-40 jucatoarea belgiana a trimis mult afara cu lovitura de forehand. Un prim set in care Minnen a comis patru duble greseli, niciuna pentru Cristian. Jucatoarea noastra a servit doi asi si a avut sapte puncte in plus la total.