Australian Open

Karolina Pliskova ramane in cursa pentru primul turneu major din cariera | Tabloul sferturilor in competitia feminina

Jucatoarea din Cehia s-a calificat in sferturile de finala dupa o victorie convingatoare in fata chinezoaicei Zhang Shuai.

Pliskova, a 30-a favorita, a inchis meciul cu 6-0, 6-4, dupa un meci in care a servit 12 asi contra favoritei 23.

"Cred ca am inceput foarte bine astazi, super agresiv in meciul de astazi", a declarat Pliskova dupa meci.

Primul set s-a incheiat extrem de rapid dupa doar 21 de minute.

"In setul al doilea am mai redus putin ritmul, dar si ea a inceput sa joace putin mai bine, poate putin mai inteligent", a mai spus Pliskova.

Absenta in 2022 de la Australian Open din cauza unei accidentari la incheietura, Pliskova arata o forma promitatoare dupa calificarea pentru a 11-a oara in sferturile unui turneu de Mare Slem.

Fara set pierdut la editia din acest an, Pliskova o va intalni in sferturi pe Magda Linette din Polonia, numarul 45 mondial.

Linette a furnizat surpriza si a eliminat-o in optimi pe Caroline Garcia, a 4-a favorita, cu 7-6 (3), 6-4.

In sferturi au mai ajuns Aryna Sabalenka (7-5, 6-2 cu Belinda Bencic) si Donna Vekic (6-2, 1-6, 6-3 cu Linda Fruhvirtova).