Australian Open

Infrangere incredibila pentru veterana Kaia Kanepi

Sursă foto: twitter.com/wta

Jucatoarea in varsta de 35 ani a ratat o minge de meci in timpul partidei cu Donna Vekic, meci pierdut in cele din urma dupa trei seturi.

Kaia Kanepi a condus cu 7-5 si 3-0, iar la 5-4 a avut minge de meci (40-30).

Vekic a reusit sa castige setul secund cu 6-2 in tie-break, iar in decisiv s-a impus, cu 6-4.

O rasturnare incredibila de scor din partea numarului 33 mondial.

Vekic o va intalni in optimi pe americanca Jennifer Brady (24 WTA), invingatoare in fata slovenei Kaja Juvan, cu 6-1, 6-3.

Kanepi o eliminase in turul anterior pe Sofia Kenin, detinatoarea titlului de la Australian Open.

Karolina Pliskova invinsa de la 5-0 in setul secund

Un alt meci cu o rasturnare spectaculoasa le-a opus pe cehoaicele Karolina Pliskova si Karolina Muchova.

Dupa ce a pierdut primul set cu 7-5, Karolina Pliskova a condus cu 5-0 in setul secund, avand chiar doua mingi de set la 5-4.

Fosta lidera mondiala avea sa piarda si setul secund, cu 7-5.

Muchova joaca in optimi cu belgianca Elise Mertens.

Svitolina, 9 game-uri la rand

Ucraineanca Elina Svitolina s-a calificat in optimile de finala dupa 6-4, 6-0 cu Yulia Putintseva din Kazahstan.

Un meci in care Svitolina a obtinut noua game-uri la rand de la 3-4 in primul set!

Jessica Pegula din Statele Unite, locul 61 mondial, va fi adversara pentru Svitolina in opimile de finala.