Australian Open

Halep isi cunoaste adversara din sferturi. A invins-o de fiecare data in circuit

Sursă foto: twitter.com/mundotenis31

Simona Halep va avea parte de un meci tare in sferturile de finala, acolo unde s-a calificat dupa victoria obtinuta in fata japonezei Naomi Osaka.

Halep o va intalni pe Karolina Pliskova din Cehia, a 6-a favorita la castigarea turneului si una dintre cele trei jucatoare care o pot detrona de pe primul loc al ierarhiei mondiale.

Pliskova a trecut in sferturi de conationala ei Barbora Strycova, cu 6-7, 6-3, 6-2 dupa un meci de peste doua ore si jumatate. Doar primul set a durat 69 de minute.

Halep o conduce pe Pliskova, cu 5-0 la general, daca luam in calcul meciurile din circuit.

A mai existat o intalnire la Fed Cup, in 2016, pe care a castigat-o cehoaica.

Ultima oara cele doua s-au intalnit in semifinale la Roland Garros 2017, cand Halep s-a impus in trei seturi.