Australian Open

Angelique Kerber continua la Australian Open si ramane in cursa pentru locul doi mondial

Jucatoarea Angelique Kerber a castigat, luni dimineata la Melbourne, meciul suta la suta german cu Annika Beck din optimile de finala ale Australian Open. CALCULE: Kerber trebuie sa castige turneul pentru a ajunge pe locul doi mondial in locul Simonei Halep.

Kerber, a 7-a favorita, si una dintre cele doua jucatoare care ameninta locul doi mondial ocupat in prezent de Simona Halep, a castigat cu 6-4, 6-0.

In pofida scorului de pe tabela meciul n-a fost nici pe departe unul usor pentru Kerber, in special pe retur unde Beck a pus numeroase probleme.

Kerber a deschis meciul cu un break in fata adversarei de 21 ani, avantaj pe care l-a pastrat pana la finalul setului, unul intins pe durata a fix 60 de minute.

Beck a acuzat din plin pierderea primului set la acest Australian Open si l-a cedat pe urmatorul la zero in doar 28 de minute.

Astfel, Kerber ajunge in premiera intre primele opt la Australian Open.

Pentru un loc in semifinale in partea de jos a tabloului Kerber o va intalni pe Victoria Azarenka din Belarus.

A 14-a favorita a pus capat visului australian al cehoaicei Barbora Strycova, jucatoare care a comis nu mai putin de 33 de erori nefortate.

Un 6-2, 6-4 care o duce pe Azarenka in sferturi la turneul pe care l-a castigat de doua ori la rand, in 2012 si 2013.