Australian Open

Andreescu o invinge pe Buzarnescu la Australian Open in primul meci dupa 15 luni

Bianca Andreescu a obtinut victoria in fata Mihaelei Buzarnescu dupa un meci de trei seturi.

Reprezentanta Canadei a transat disputa, cu 6-2, 4-6, 6-3, in primul meci dupa accidentarea suferita la Turneul Campioanelor, in octombrie 2019.

Dupa numeroasele erori nefortate din primul set, Buzarnescu a jucat mai bine in setul secund si a avut nevoie doar de o sansa de break pentru a face diferenta.

Conditia fizica a celor doua sportive a facut diferenta in favoarea lui Andreescu.

Momentul decisiv al meciului s-a consumat la scorul 3-3, cand Buzarnescu a avut 40-0 pe serviciul lui Andreescu.

Jucatoarea din Romania n-a reusit break-ul, o ratare care a apasat-o pana la final, Buzarnescu nereusind sa mai obtina vreun game.

Su-Wei Hsieh din Taiwan este urmatoarea adversara pentru Bianca Andreescu.

"Am trecut prin multe in aceaste 15 luni, iar aceasta victorie inseamna mult pentru mine. N-a fost usor, asa ca sunt foarte fericita. Pentru meciul urmator trebuie sa-mi ridic nivelul jocului", a spus Andreescu.