Australian Open

Adversara Irinei Begu s-a prabusit pe teren!

Sursă foto: Captura tv Eurosport 360

Andrea Petkovic, jucatoare pe care Irina Begu a intalnit-o in primul tur la Australian Open, a avut un moment de cadere in timpul setului al doilea.

Petkovic s-a prabusit in spatele terenului la scorul de 4-3 si minge de break pentru Begu in setul secund.

Partida a fost imediat intrerupta, iar jucatoarea din Germania a mers pe propriile picioare pana intr-un colt, unde a primit ingrijiri medicale.

Medicul turneului i-a verificat tensiunea arteriala, in timp ce un copil de mingi i-a adus un prosop cu gheata.

Petkovic a castigat primul set, cu 7-6, dupa 59 de minute, in conditiile in care Begu condusese cu 4-0!

In cele din urma Petkovic a intrat in terenul Irinei si i-a strans mana acesteia abandonand intalnirea.

In momentul prabusirii la Melbourne se inregistrau 28 de grade celsius in conditiile in care ceasul era trecut de ora 19.

Australian Open a introdus din acest an o noua politica in ceea ce priveste protectia jucatorilor in conditii de temperaturi extreme.