Ana Bogdan in sferturi la Parma. O asteapta acolo pe Irina Begu

Avem un duel suta la suta romanesc in sferturile de finala ale turneului WTA 250 de la Parma.

Ana Bogdan, favorita numarul 6 a turneului italian, a obtinut calificarea intre primele opt dupa un meci de trei seturi contra slovacei Anna-Karolina Schmiedlova (118 WTA), castigat in cele din urma cu 6-2, 3-6, 6-3.

In sferturile de finala, Bogdan o va intalni pe Irina-Camelia Begu (favorita 3), invingatoare in fata reprezentantei gazdelor Matilde Paoletti, beneficiara unui wild card, cu 6-4, 6-4.

Paoletti a eliminat-o in primul tur pe Gabriela Lee (Talaba), in timp ce Begu a trecut de bulgaroaica Victoriya Tomova, dupa abandonul acesteia la 5-1 pentru jucatoarea noastra in setul secund.

Turneul de la Parma este dotat cu premii totale in valoare de 251.000 de dolari si se afla la doar a doua editie.

In 2021, titlul la simplu a fost castigat de Coco Gauff din Statele Unite.