Ana Bogdan, in finala turneului WTA 125 de la Iasi. In primul set a revenit de la 2-5

Jucatoarea Ana Bogdan s-a calificat, sambata, in finala turneului WTA 125 de la Iasi dupa o victorie in doua seturi asupra rusoaice Daria Astakhova (locul 256 mondial).

Ana Bogdan, locul 75 WTA in aceasta saptamana, a castigat disputa in doua seturi, cu 7-6 (5), 6-4.

In primul set, Bogdan a condus cu 2-0, dupa care adversara a castigat cinci game-uri la rand si setul parea pierdut.

Bogdan a recuperat incredibil cele doua break-uri diferenta si a trecut in fata, scor 6-5.

S-a ajuns in cele din urma in tie-break, unde jucatoarea din tara noastra s-a impus cu 7-5.

In setul secund, Bogdan a avut 4-2 cu break in fata, dar s-a vazut egalata la patru.

Si-a tinut serviciul pentru 5-4 si a incheiat cu break, profitand de a doua sansa de meci.

In cea de-a doua semifinala s-au intalnit poloneza Maja Chwalinska si Panna Udvardy, din Ungaria.

Castig de cauza a avut sportiva maghiara care s-a impus cu 6-3, 7-6 (2), dupa doua ore si jumatate.

Ana Bogdan a castigat toate cele trei dispute directe cu Panna Udvardy.

Finala turneului de la Iasi are loc, duminica, de la ora 14:00.

Pentru Ana Bogdan este a doua finala WTA consecutiva, dupa ce in urma cu o saptamana pierdea la Varsovia in fata lui Caroline Garcia din Franta.