Olimpiada Londra 2012

Componenta delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Londra

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Român a aprobat în cadrul sedintei de luni componenta delegatiei care va face deplasarea la JO de la Londra, din aceasta urmând sa faca parte 104 sportivi care vor concura la 15 discipline si 60 de oficiali, se arata într-un comunicat al COSR.

La Londra vor mai face deplasarea patru sportivi de rezerva, doi la canotaj si doi la scrima.

Delegatia de oficiali care va însoti lotul olimpic al Romaniei va fi formata din Alexandru Epuran - sef de misiune, Florin Misca - adjunct de sef de misiune, Dragos Tataru si Arthur Hoffman - responsabili cu probleme administrative, Gheorghita Voicu - sef financiar, Dan Tanase - medicul-sef al echipei olimpice si Cristian Butariu - atasat olimpic.

Componenta delegatiei române este urmatoarea:

Natatie - 4 sportivi si 2 oficiali

Sportivi - Camelia Potec, Norbert Trandafir, Dragos Agache si Alexandru Coci;

Oficiali - antrenorii Philippe Jean Pierre Lucas si Ovidiu Galeru.

Polo - 13 jucatori si 4 oficiali

Sportivi - Dragos Constantin Stoenescu, Cosmin Alexandru Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Virgil Diaconu, Andrei Ionut Iosep, Andrei Dan Busila, Mihnea Chioveanu, Alexandru Barabas Matei Guiman, Dimitri Goanta, Ramiro Georgescu, Alexandru Andrei Ghiban, Kadar Kalman Janos si Mihai Eduard Dragusin;

Oficiali - antrenorii Kovacs Istvan Lukacs si Remus Ciprian Cîmpianu, masorul Dumitru Paizan si Anatolie Grintescu, în calitate de conducator al echipei.

Box - 2 pugilisti si 2 antrenori

Sportivi - Andrei Bogdan Juratoni si Mihaela Lacatus;

Oficiali - antrenorii Gheorghe Napoleon Bonaparte, respectiv Adrian Lacatus.

Kaiac-canoe - 11 sportivi si 4 oficiali

Sportivi - kaiacistele Irina Lauric, Iuliana Paleu, kaiacistii Ionel Gavrila, Stefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionut Alexandru Mitrea si Bogdan Mada si canoistii Lazar Liviu Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi si Iosif Chirila;

Oficiali - antrenorii Igor Lipalit si Florin Scoica, asistentul-masor Elena Moresanu si conducatorul lotului Ioan Bârladeanu.

Canotaj - 15 sportivi, 2 rezerve si 5 oficiali

Sportivi - Cristina Grigoras, Eniko Mironcic, Camelia Lupascu, Roxana Gabriela Cogianu, Adelina Maria Cojocariu, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Talida Teodora Gidoiu, Irina Dorneanu, Georgeta Andrunache, Viorica Susanu, Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea, doua rezerve, Andreea Nicoleta Boghian si Ionel Strungaru;

Oficiali - antrenorii Mircea Eugen Roman, Dimitrie Popescu si Marlena Zagoni, asistentul medical Anca Nemtoc si conducatorul Elisabeta Lipa.

Ciclism - 1 sportiv si 1 oficial

Sportiv - Andrei Nechita;

Oficial - Radu Selejan.

Scrima - 8 sportivi, 2 rezerve si 5 oficiali

Sportivi - Ana Maria Florentina Brânza, Anca Maroiu, Simona Cristina Gherman, Rares Eugen Dumitrescu, Gelu Florin Zalomir, Cosmin Hancianu, Radu Horea Daraban, Bianca Alexandra Pascu, doua rezerve, Loredana Dinu (spada) si Alexandru Siriteanu (sabie);

Oficiali - antrenorii Mihai Claudiu Covaliu, Dan Podeanu si Cornel Razvan Milan, masorul Mircea Dan Lascar si medicul Ion Mihai Nicolae.

Gimnastica - lotul mai poate suferi modificari atât în ceea ce priveste componenta echipelor cât si a colectivului tehnic - 10 sportivi si 8 oficiali.

Sportivi : Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga si Vlad Cotuna

Oficiali - tehnicienii Maria Bitang, Octavian Bellu, Lucian Sandu, Ioan Suciu si Vasile Vug, kinetoterapeutul Andreia Emilia Ianasi, medicul Cristian Gheorghe Stoiciu si oficialul echipei Elena Frîncu.

Judo - 6 sportivi si 3 oficiali

Sportivi - Alina Dumitru, Corina Caprioriu, Andreea Stefania Chitu, Dan Gheorghe Fâsie, Vladut George Simionescu si Daniel Brata;

Oficiali - antrenorii Florin Bercean si Emil Ioan Morar si medicul Mirela Gabriela Pop.

Tir - 2 sportivi si 2 oficiali

Sportivi - Lucia Liliana Mihalache si Alin George Moldoveanu;

Oficiali - antrenorii Attila Iosif Ciorba si Sorin Babii, acesta din urma si în calitate de presedinte al Federatiei Române de Tir.

Tenis de Masa - 3 sportivi si 2 oficiali

Sportivi - Elisabeta Samara, Daniela Dodean si Adrian Crisan;

Oficiali - antrenorul Viorel Filimon si Cristinel Romanescu, conducator.

Tenis - 6 sportivi si 3 oficiali

Sportivi - Irina Camelia Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Horia Tecau si Adrian Ungur;

Oficiali - antrenorii Sever Dron si Ciprian Porumb, iar Gelu Cosma va însoti lotul în calitate de kinetoterapeut.

Haltere - 4 sportivi si 3 oficiali

Sportivi - Roxana Cocos, Razvan Martin, Gabriel Sîncraian si Florin Ionut Croitoru;

Oficiali - antrenorii Petre Becheru si Nicolae Nitu si kinetoterapeutul Aurica Vâlceanu.

Lupte - 2 sportivi si 3 oficiali

Sportivi - Alin Ciurariu Alexuc si Daniel Rares Chintoan

Oficiali - antrenorii Petrica Carare, respectiv Nicolae Ghita si medicul Nicolae Ploesteanu.

Atletism - 17 sportivi si 6 oficiali

Sportivi - Nicoleta Grasu, Claudia Nicoleta Stef, Cristina Casandra, Bianca Perie, Cristina Bujin, Esthera Petre, Lidia Simon, Constantina Dita, Andreea Ograzeanu, Bianca Denisa Razor, Mirela Lavric, Angela Morosanu, Ancuta Bobocel, Elisabeta Bîrca, Viorica Tigau, Marius Iulian Cocioran si Viorel Marius Ionescu.

Oficiali - medicul Adriana Camelia Limona, asistentul medical Constantin Danicel, conducatorul Ion Buliga si trei antrenori care vor fi desemnati la urmatoarea sedinta a Consiliului Federal al Federatiei Române de Atletism.

Jocurile Olimpice de la Londra se vor desfasura între 27 iulie si 12 august.

 

Promo: Cote mărite în fiecare zi la Fortuna și peste 100 de pariuri pe fiecare eveniment. Înregistrează-te!



Componenta delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Londra