Raliuri

Emanuel Gyenes, locul 23 la finalul Dakarului

Sursă foto: twitter.com/dakar

Pilotul roman Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 23 la clasa moto a Raliului Dakar, competitie desfasurata in Arabia Saudita.

Competitia la clasa moto a fost castigata de argentinianul Kevin Benavides (foto).

Ultima etapa, o mansa de 200 km intre Yanbu si Jeddah, oras la Marea Rosie, i-a revenit americanului Ricky Brabec, coechipierul lui Benavides la echipa Monster Energy Honda.

Brabec s-a clasat al doilea la general, fiind devansat cu 4 minute si 45 de secunde.

Podiumul a fost completat de britanicul Sam Sunderland de la Red Bull KTM, la 15 minute si 57 secunde in urma primului clasat.

Gyenes, pilotul echipei Autonet Motorcycle, a ajuns la final cu o intarziere de 8 ore, 48 minute si 14 secunde.

Au terminat cursa la moto un total de 57 de piloti.

Din pacate, francezul Pierre Cherpin a pierdut lupta cu viata si a murit dupa o cazatura suferita in timpul etapei a 10-a.

Acesta a incetat din viata in timpul transportului aerian de la Jeddah spre Franta, au anuntat organizatorii.

In alta ordine de idei, victoria la clasa Auto i-a revenit francezului Stephane Peterhansel.

Este al 14-lea succes obtinut de Peterhansel in Dakar, sase dintre editii editii fiind castigate la Moto.