Motociclism

Maverick Vinales, campion mondial la Moto3

Prima dintre cele doua necunoscute ale weekend-ului de la Valencia a fost elucidata, duminica la pranz, dupa cursa finala a cursei categoriei Moto3.

Maverick Vinales s-a impus la Valencia in fata conationalilor sai Alex Rins si Luis Salom, si a obtinut titlul mondial la clasa mezina a Motomondialului de viteza.

Fara victorie de la Marele Premiu al Frantei, pilotul echipei Calvo KTM, pilotul spaniol care a fost in trecut protejatul celebrului model Paris Hilton a obtinut primul sau titlu mondial datorita regularitatii.

Vinales a fost singurul pilot care a reusit sa puncteze in toate cursele sezonului 2013 si la final a obtinut titlul mondial pentru 12 puncte in fata lui Alex Rins. Luis Salom s-a clasaet pe trei.

KTM s-a impus detasat in ierarhia constructorilor cu un avans considerabil in fata celor de la Kalex KTM si Mahindra.