Motociclism

Marc Marquez câștigă sprintul de la Le Mans și ajunge la șase din șase

Sursă foto: https://x.com/MotoGP

Sâmbătă, Marc Marquez a câștigat sprintul din cadrul Marelui Premiu al Franței (Le Mans) la clasa MotoGP. Pornind din pole position, francezul Fabio Quartararo a terminat pe locul patru.

Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat cursa de sprint a MotoGP în Marele Premiu al Franței, a șasea etapă a sezonului, devenind primul pilot din istorie cu victorii în primele șase curse de sprint dintr-un sezon.

De șase ori campion mondial, Marc Marquez a terminat înaintea fratelui său Alex și debutantului Fermin Aldeguer, ambii echipieri la Gresini Ducati. Marc Marquez a profitat de ocazie pentru a prelua conducerea în ierarhia MotoGp de la fratele său, care se afla acum la două puncte în spatele lui.

"Fabio a fost super rapid la începutul cursei și nu am putut ține pasul cu ritmul lui, dar apoi a scăzut puțin în timp ce eu mă simțeam din ce în ce mai bine pe motocicleta mea. Am fost foarte relaxat, poate chiar puțin prea relaxat, în ultimele tururi. Vom vedea ce putem face mâine (duminică) la Marele Premiu", a spus Marc Marquez.

Supranumit "Diavolul", francezul Fabio Quartararo a aruncat în aer tribunele circuitul Bugatti sâmbătă dimineață, când a obținut pole position cu un nou record al circuitului de la Le Mans. Lucrurile nu au mers la fel de bine pentru fostul campion mondial în cursa de sprint. Acesta a avut un start foarte bun, dar a fost depășit de Marquez în al șaselea din cele 13 tururi ale cursei sfârșind prin a nu putea ține pasul cu cele trei motociclete Ducati. Cu trei tururi înainte de final, nativul din Nisa a fost depășit de Aldeguer, care a atins motocicleta Yamaha pilotată de Quartararo în timpul unei manevre puternice pentru a obține primul său podium la clasa regină.

"Ne lipsește puțină putere, puțină aerodinamică, pierdem aderență... Sunt o mulțime de lucruri mărunte. Am avut și degradare la anvelopa spate", a declarat Quartararo pentru Canal+.

"Am făcut tot posibilul, m-am distrat și cred că locul patru a fost cel mai bun rezultat pe care l-am fi putut obține astăzi", a adăugat el, zâmbind.

Spaniolul Maverick Vinales a obținut locul cinci pe KTM-ul echipei Tech3 a francezului Hervé Poncharal.

Învinsul zilei a fost dublul campion mondial italian Francesco Bagnaia (Ducati). Din nou surclasat de coechipierul său Marc Marquez în calificări, unde a stabilit doar al șaselea cel mai bun timp, originarul din Torino a suferit o căzătură și se află acum la 31 de puncte în spatele lui Marc Marquez în clasamentul clasei MotoGP.



Marc Marquez câștigă sprintul de la Le Mans și ajunge la șase din șase