Motociclism

Dani Pedrosa il invinge pe Marc Marquez in Malaysia

Marc Marquez si-a extins conducerea in clasamentul MotoGP, cu trei etape inainte de finalul sezonului, desi a terminat pe locul doi duminica in Malysia, in spatele catigatorului Dani Pedrosa.

Pedrosa a urcat de pe locul al cincilea al grilei de start si a invins la Sepang pentru al doilea an la rand. El se afla la 11 puncte distanta de locul al doilea din clasament, Jorge Lorenzo.

Marquez si Lorenzo au avut o lupta apriga pentru locul secund, iar Marquez a trecut de pilotul Yamaha cu 11 tururi ramase din cursa.

"A fost greu sa depasesc, a fost prea mare riscul sa incerc sa il prind pe Dani", a spus Marquez.

Pedrosa, a obtinut victoria sa cu numarul 25 la MotoGP si a treia a sezoului. "Vremea a fost extrem de calda. Deja pe grila de start eram foarte incalzit si am stiut ca in cursa va fi si mai greu", a spus castigatorul.

Lorenzo a afirmat ca "atunci cand esti mult mai lent, este greu sa faci ceva. Locul trei a fost cel mai bun loc pe care l-am putut lua".

Urmatoarea cursa are loc in Australia, week-endul viitor.