Motociclism

Al saselea castigator diferit in sapte curse de Motogp in actualul sezon

Pilotul spaniol Maverick Vinales s-a impus, duminica, in Marele Premiu al Regiunii Emilia Romagna la clasa Motogp a Motomondialul de viteza.

Echipierul de la Yamaha de uzina a obtinut pe circuitul de la Misano prima victorie din 2020.

Podiumul a fost completat de Joan Mir (Suzuki), un pilot plecat al 11-lea din grila de start, si de Pol Espargaro (KTM).

Penalizat cu patru secunde pentru depasirea limitei circuitului, Fabio Quartararo (Petronas Yamaha) a fost clasat in final al patrulea.

Valentino Rossi a abandonat cursa dupa o cazatura in viraju patru.

Top 10:

1. Maverick Viñales (Monster Energy Yamaha MotoGP)