Formula 1

Max Verstappen, pole position autoritar la Suzuka

Pentru a 36-a oară în carieră pilotul olandez Max Verstappen a obținut cel mai bun timp în calificările unui Mare Premiu de Formula 1.

Campionul mondial a dominat autoritar cele trei secvențe ale calificărilor Grand Prix-ului Japoniei de la Suzuka și va împărți prima linie la startul cursei de duminică cu Sergio Perez, coechipierul său de la Red Bull Racing.

Verstappen a fost cel mai rapid în prima secvență cu aproape patru zecimi mai rapid decât Fernando Alonso de la Aston Martin.

Surpriza a venit din partea lui Esteban Ocon care a urcat Alpine în Q2 pentru al doilea Grand Prix consecutiv.

La polul opus l-am regăsit pe Lance Stroll, eliminat după prima parte a calificărilor.

Red Bull a continuat să domine și în Q2, Verstappen fiind din nou pe prima poziție, cu Sergio Perez al doilea la doar 12 miimi de secundă diferență.

Lewis Hamilton a venit aproape de piloții Red Bull, fiind al treilea la 147 de miimi în raport cu Verstappen.

În Q3 primul care a deschis balul a fost Hamilton, dar primul tur cronometrat al lui Verstappen a fost mai bun cu peste jumătate de secundă.

Lando Norris a urcat McLaren pe poziția secundă la prima trecere rapidă peste linia de start/sosire, în fața lui Sergio Perez și Carlos Sainz.

Verstappen a corectat propriul timp de referință la 1:28.197, fiind mai rapid cu 66 de miimi în raport cu Perez.

Norris s-a mulțumit cu poziția a treia, devansat cu aproape trei zecimi de secundă.

Topul cinci a fost completat de Carlos Sainz (+0.485) și Fernando Alonso (+0.489).

Oscar Piastri, Lewis Hamilton, Charles Leclerc, George Russell și Yuki Tsunoda au completat primele zece locuri în calificările de la Suzuka.

Cursa este programată duminică de la ora 8:00 a României.