Jocuri olimpice

Victorie pentru Romania in primul meci la Jocurile Olimpice

Sursă foto: FRF.ro

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a invins Honduras, joi, cu 1-0, in primul meci din Grupa B la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Unicul gol al partidei care s-a disputat la Kashima, fara spectatori, a fost un autogol. Oliva a deviat in propria poarta mingea centrata de Ciobanu dintr-o lovitura de la colt in prelungirile primei reprize.

Cei din Honduras au ratat doua ocazii la 0-0, in minutul 9 la sutul lui Pineda blocat in extremis de Aioani cu piciorul.

In minutul 39 fundasul Ghita a respins de pe directia portii reluarea lui Benguche, dupa ce Aioani fusese depasit.

Romania a replicat prin Ratiu, jucator care a patruns de pe dreapta in suprafata de pedeapsa si a ratat de putin tinta.

Tricolorii au facut pasul inapoi in partea secunda si au aparat avantajul minim inregistrat pe tabela.

Sefer, jucator intrat pe parcursul reprizei a doua, a avut doua suturi periculoase, fara insa a modifica tabela.

Noua Zeelanda a invins Coreea de Sud, cu 1-0, in cealalta partida a Grupei B.

Pentru Romania a fost primul meci la Jocurile Olimpice dupa 57 de ani.

Honduras: Guity (Perello '36) - Oliva (Cristopher Melendez '88), Maldonado (Carlos Melendez '88), Garcia, Decas - Rivas (Palma '57), Pineda, Alvarez, Rodriguez (Rejes '57) - Martinez, Benguche. Selecţioner Miguel Falero;

România:  Aioani - Raţiu (R. Grigore '75), Paşcanu, Ghiţă, Fl. Ştefan (Boboc '46) - M. Marin, Dulca - Dobre, Ciobanu (T. Băluţă '69), V. Gheorghe (Sefer '55) - G. Ganea (Sîntean '68). Selecţioner Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: Oliva '26, Alvarez '48 / Dobre '44, Dulca '71, Sîntean '83.

Arbitri: Leodan Gonzalez - Nicolas Taran şi Richard Trinidad (toţi din Uruguay) - Ismail Elfath (SUA).