Tokyo 2020

Americanii prind cu emotii finala olimpica la baschet

Nationala Statelor Unite a tras din greu pentru a depasi Australia in prima dintre semifinalele turneului olimpic de baschet masculin.

Starurile din NBA au castigat in cele din urma, cu 97-78, dupa ce “cangurii” au condus la pauza mare, cu 45-42.

Americanii au intrat mai greu in meci si s-au vazut condusi in prima parte a partidei.

Australia a condus cu 24-18 la finalul primului sfert si cu 41-26 la jumatatea sfertului al doilea.

Sfertul al treilea a inclinat decisiv balanta in favoarea americanilor excelent condusi din teren de veteranul Kevin Durant (23 punte, 9 recuperari si doua pase decisive).

Franta si Slovenia se infrunta in a doua semifinala.

Pentru SUA va fi a 16-a finala olimpica pentru aur, medalie pe care au ratat-o doar la editia gazduita de Munchen, in 1972.

Americanii au pierdut atunci la un punct diferenta in fata Uniunii Sovietice, scor 51-50.