JO2014

Canada - Suedia in finala de hochei olimpica

Canada a invins SUA, vineri seara, iar Suedia pe Finlanda in semifinalele turneului olimpic de hochei. Canada si Suedia isi dau intalnire in finala de duminca.

Canada isi va apara titlul olimpic la hochei pe gheata la Sochi 2014, dupa ce a invins vineri seara echipa SUA, cu 1-0.

Soarta meciului a fost decisa de un singur gol, cel marcat de Jamie Benn in repriza a doua. A fost un meci frumos, cu multe ocazii de ambele parti, in care s-au remarcat portarii, dar si norocul, pentru ca reprezentatii frunzei de artat sa mearga mai departe.

Americanii au avut trei situatii de superioaritate numerica, insa canadienii s-au aparat mereu perfect. Si americanii au fost de doua ori in inferioritate fara sa primeasca gol.

Canada va intalni duminica Suedia in finala mare, in timp ce finala mica se joaca sambata intre SUA si Finlanda.

Toate golurile dintre Suedia si Finlanda au fost marcate in repriza a doua.

Olli Jokinen i-a dus in fata pe finlandezi in minutul 27, dar suedezii au inscris de doua ori la finalul partii secunde prin Loui Eriksson si Erik Karlsson.