Beijing 2022

Locul 30 pentru Paul Pepene la schi fond

Vedeti mai jos rezultatele obtinute de sportivii romani, vineri, la Jocurile Olimpice de iarna de la Beijing.

Paul Constantin Pepene s-a clasat pe locul 30 in cursa de 15 km stilul clasic la schi fond.

In aceasta proba a mai concurat si Raul Popa, clasat pe locul 64 la final.

Medalia de aur a revenit finlandezului Livo Niskanen, acesta fiind urmat pe podium de rusul Alexander Bolshunov si de norvegianul Johannes Klaebo.

BIATLON | Clasara modesta pentru Ushkina

Natalia Ushkina, reprezentanta Romaniei in concursul de biatlon, a incheiat doar a 71-a cursa de sprint.

Norvegianca Marte Olsbu Røiseland a cucerit aurul olimpic.

Podiumul a fost completat de suedeza Elivra Oeberg si de italianca Dorothea Wierer, acesta clasandu-se la peste jumatate de minut in spatele lui Røiseland.

PATINAJ VITEZA | Nou record mondial la 10.000 de metri

Cronometrat cu timpul de 12 minute, 30 de secunde si 74 de sutimi, olandezul Nils van der Poel a cucerit aurul olimpic la 10.000 de metri.

Acesta a corectat cu peste 2.2 secunde recordul mondial pe care tot el il detinea din februarie 2021.

Olanda a obtinut si medalia de argint prin Patrick Roest, in timp ce bronzul i-a revenit italianului Davide Ghiotto.