JO 2016

RIO 2016: Brazilia, in premiera campioana olimpica la fotbal

Brazilia este in sarbatoare dupa ce nationala masculina de fotbal a cucerit in premiera, sambata noapte, titlul olimpic dupa o finala decisa la loviturile de la 11 metri in fata Germaniei.

La finalul celor 90 de minute tabela a aratat 1-1, astfel ca s-a intrat in prelungiri, unde Brazilia a fost echipa mai periculoasa si care a trecut mai aproape de gol pe contraatac.

S-a ajuns la loteria loviturilor de departajare, Brazilia impunandu-se cu 5-4. Brazilienii au executat perfect, iar Neymar a inchis meciul cu o executie care il va plasa in istoria fotbalului.

Tot el marcase golul Braziliei in timpul regulamentar, in prima repriza, dupa o lovitura libera transformata magistral.

Max Meyer adusese egalarea pentru Germania in repriza a doua cu un sut din interiorul careului la o faza dezvoltata in partea dreapta.

Brazilia mai disputase anterior trei finale olimpice, toate pierdute, in 1984, 1988 si 2012.

Cu acest succes, brazilienii si-au luat revansa in fata Germaniei pentru umilinta traita acum doi in semifinala de la Cupa Mondiala (1-7).