JO 2016

Rio 2016: Horia Tecau si Florin Mergea se califica in finala de dublu. Avem a doua medalie asigurata

Horia Tecau si Florin Mergea au jucat joi seara pentru calificarea in finala concursului de dublu la Jocurile Olimpice. Victoria le asigura o medalie la Rio.

Cate un break a facut diferenta in fiecare dintre cele doua seturi. In primul act jucatorii nostri au rupt echilibrul devreme si au pastrat avantajul pana la final cu un serviciu impecabil.

In setul al doilea americanii au condus in permanenta si echipa noastra a alergat in permanenta dupa egalare. La 5-5 echipa noastra a reusit break-ul intr-un game in care au revenit de la 30-40.

Partida s-a incheiat pe serviciul lui Mergea cu un nou game solid. Americanii n-au avut nicio minge de break tot meciul.

Tecau si Mergea vor disputa finala cu invingatorii din meciul Marc Lopez/Rafael Nadal (Spania) si Daniel Nestor/Vasek Pospisil (Canada).

FINAL Tecau/Mergea (ROU) - Johnson/Sock (SUA) 6-3, 7-5

SET 2 (7-5) Mergea serveste pentru calificarea in finala olimpica. Primul punct este al americanilor, dar le luam pe urmatoarele patru si suntem in finala.

SET 2 (6-5) BREAK Romania! Reusim sa rupem echilibrul intr-un game in care americanii au avut 40-30.

SET 2 (5-5) Game fara punct pierdut de Tecau si Mergea pe propriul serviciu.

SET 2 (4-4) Excelent forehand in diagonala gasit de Mergea la 40-30. Un punct castigator care inchide game-ul.

SET 2 (3-4) Un game de supravietuire pentru americani. Acestia raman la conducere dupa ce au revenit de la 0-30.

SET 2 (1-1) Game la zero obtinut de echipa noastra.

SET 2 (0-1) Americanii conduc in premiera in acest meci dupa un game in care ai nostri au avut 30-0 pe serviciul advers.

SET 1 (6-3) Tecau serveste impecabil, iar Mergea contabilizeaza mingile returnate de americani. Primul set obtinut de echipa noastra in 31 de minute. Americanii n-au avut nicio minge de break.

SET 1 (5-3) Minge de break pe care ai nostri o rateaza pe serviciul advers.

SET 1 (4-2) Game la zero obtinut de americani pe serviciul lor.

SET 1 (4-1) Un game deloc simplu pe serviciul lui Tecau. Americanii au condus 30-15, dar pana la urma serviciul a facut diferenta si pastram avantajul break-ului obtinut in debut.

SET 1 (3-0) Mergea isi castiga game-ul de serviciu si perechea noastra se distanteaza la trei lungimi.

SET 1 (2-0) Obtinem primul break al meciului din a treia incercare. Un inceput cum nu se poate mai bun pentru echipa noastra.

20:53 Incepe meciul cu Tecau la serviciu.

20:45 Cele doua perechi au iesit la incalzire. Vreme ideala astazi la Rio pentru tenis.

Cotele meciului sunt oferite de Fortuna

apasa aici pentru toate cotele din tenis de azi

TECAU/MERGEA

JOHNSON/SOCK

1,80

1,95

Meciul are o miza uriasa pentru ca invingatorii vor avea o medalie asigurata, in timp ce invinsii vor juca pentru bronz.

Aceasta va fi prima confruntare directa intre cele doua perechi si potrivit calculelor hartiei echipa noastra este favorita la obtinerea victoriei.

Perechea american a ajuns in semifinale fara set pierdut, in timp ce Tecau si Mergea au cedat un set in sfertul de finala contra brazilienilor Melo si Soares.

Fortuna ofera o cota de 2.80 pentru o victorie in doua seturi a perechii Tecau/Mergea.