JO 2016

Rio 2016: Esec urias al romancelor la scrima individual

Ana Maria Branza Popescu a fost eliminata in optimile de finala ale turneului de spada de la Jocurile Olimpice de Vara Rio 2016, sambata seara

Ana Maria Branza a fost eliminata in optimi de sud-coreeanca Choi cu 15-8.

Celelalte doua scrimere, Simona Gherman si Simona Pop au fost eliminate inainte de optimi.

Branza si Gherman erau doua dintre sperantele Romanei la medalii, ceea ce inseamna ca estimarea oficiala de 6-8 medalii a COSR scade drastic.

Branza (Popescu) - Choi 8-15

18S50 Branza revine, 11-7, dar apoi se fae 13-7.

18:46 Acelasi scenariu, Branza ataca, coreeanca se apara, se fereste si puncteaza. Este mai tehnica si mai rapida. Tusa dubla, 8-5 apoi se face 9-5 si apoi 11-5.

18:45 Branza ataca, se lasa pe vine Choi si puncteaza de joc,m are 7-4 si apoi cu 8-4!

18:44 Atac pe langa al lui Branza, coreeanca se fereste si puncteaza, conducand cu 5-4 si apoi cu 6-4.

18:43 Atac al coreencei, parat de Branza, care ia punctul si egaleaza la 4 dupa ce a fost condusa cu 4-2. Se dau lupte la mijlocul plansei pentru castigarea distantei.

18:36 Ana Maria Branza incepe acum in optimile de la scrima individual feminin,

18:30 Vor incepe curand optimile. In fiecare optime se infrunta doua sportive, castigand cine ajunge prima la 15 tuse sau sportiva care are un scor mai mare dupa trei reprize de trei minute. Ana Maria Branza o va intalni in optimi pe Choi Injeong din Coreea de Sud.