JO 2016

Echipa nationala de handbal pierde umilitor la debutul de la Rio in fata celei mai slabe echipe din grupa

Echipa nationala de handbal feminin a fost invinsa sambata noapte de Angola, la primul meci jucat in cadrul Jocurilor Olimpice de Vara de la Rio.

Tricolorele au pierdut cu 23-19, fiind condusa le un moment dat si cu cinci goluri diferenta.

Jucatoarele noastre au avut evolutii incredibil de slabe, doar potarul Paula Ungureanu, remarcandu-se cu 15 mingi parate. Fara ea, scorul ar fi luat proportiile cuvenite.

Practic Romania a fost invinsa drastic de cea mai slaba echipa din grupa sa.

Romania a marcat primul gol abia in minutul 10, atunci cand era condusa cu 3-0. E egalat la 4-4, dar nu a putut lua conducerea, Angola trecand in fata cu 9-6 si apoi cu 11-9 la pauza.

Dupa pauza, Romania a revenit la 12-11, insa Angola s-a distantat la 16-11 si apoi la 20-16 si 22-17, inainte sa castige cu 23-19.

Romania va mai juca cu Brazilia (8 august, ora 22.40), cu Muntenegru (10 august, 17.30), cu Spania (12 august, 20.40) si cu Norvegia (14 august, 22.40).

In celelalte meciuri din Grupa A, Brazilia a invins Norvegia cu 31-28, iar Spania a trecut de  Muntenegru cu 25-19.